mide-balonu?

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu uygulaması obesite ile savaşta kullandığımız ameliyat dışı yöntemlerden biridir. Bu yöntem ile fazla kilolarınızdan hızlı ve güvenilir bir şekilde kurtulabilirsiniz.
Uygulama endoskopik yöntem ile anestezi uzmanı eşliğinde, sedoanaljezi yöntemi ile (siz uyku halinde iken ve nefes alış kontrolü tamamen sizde iken fakat ağrı duymaksızın) midenin içine dayanıklı bir malzemeden üretilmiş olan bir balonun yerleştirilmesi işlemidir.

Mide balonu yerleştirilmesi işlemi ortalama 15 dakika sürmektedir. İşlem sonrası hasta yaklaşık 3 saat hastanede müşahede altında tutulur, serum tedavisi ve mideyi rahatlatıcı ilaç tedavisi verilir ve sonrasında taburcu gerçekleştirilir.

Mide balonu uygulamasında en önemli hususlardan biri midede balon uygulamasına engel bir durum olmadığının ispatıdır. Balon takmadan hemen önce yaptığımız endoskopik işlemle böyle bir durum olup olmadığını tesbit ediyoruz ve olmadığı takdirde mide balonunu mide içindeki uygun yere, uygun hacimde şişirerek yerleştiriyoruz. Mide balonu ameliyatı tolere edemeyecek durumda olan hastalara, 3 cm’ den büyük hiatalhernisi (mide fıtığı) ve mide veya duodenum (oniki parmak bağırsağı) ülseri olmayan hastalara, geçirilmiş mide ameliyatı, mide de kanser şüphesi olmayan, psikiyatrik hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı olmayan hastalara uygulanabilmektedir.

Mide balonu uygulanan hastaların yaklaşık yarısında 3-7 gün sürebilen kramp tarzı karın ağrıları, bulantı ve kusma yakınmaları görülebilir. Bu şikayetler önerilen tarzda beslendiğiniz takdirde en asgari düzeyde olmaktadır. Mide balonu uygulanan kişilere bu şikayetleri azaltıcı ilaçlar verilir. Bu şikayetler şiddeti azalarak geçecektir.
Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.
Diğer bir zayıflama tedavisi olan Mide Botoksu uygulaması hakkında bilgi almak için lütfen buraya tıklayın.